Jakie badania medyczne są konieczne przed rozpoczęciem biegania?
|

Jakie badania medyczne są konieczne przed rozpoczęciem biegania?

Odpowiednia aktywność fizyczna, wpływa niezwykle korzystnie na zdrowie każdego człowieka i pozwala zmniejszyć ryzyko występowania u niego różnego rodzaju chorób. Dużą popularnością cieszy się klasyczne bieganie. 

Bieganie poprawia kondycję i sprawność fizyczną każdej uprawiającej ten sport osoby. Sport ten może być uprawiany niezależnie od pory roku. Nie wymaga on zakupu kosztownego i specjalistycznego sprzętu. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem, należy zaopatrzyć się jedynie w odpowiednie buty, lekkie ubranie i pulsometr. Bardzo ważną kwestią jest również odbycie właściwej rozgrzewki przed rozpoczęciem biegu. Pozwoli ona na uniknięcie urazów i kontuzji. Specjaliści zalecają ponadto, aby każda osoba, decydująca się na uprawnienie biegania, zadbała przed tym o wykonanie niezbędnych badań. Pozwolą one na zweryfikowanie, czy jej organizm jest zdolny do uprawniania takiej aktywności i czy jest ona dla niego bezpieczna. Bieganie jest zaliczane do sportów wytrzymałościowych, stanowiących duże obciążenie dla organizmu. W związku z tym, warto przeprowadzić szereg niezbędnych badań laboratoryjnych. Podstawowym jest morfologia krwi obwodowej, która daje ogólny pogląd na stan zdrowia człowieka. Ilość erytrocytów, trombocytów i leukocytów pozwoli na wykluczenie problemów związanych z niedokrwistością, skłonnością do powstawania skrzepów krwi i różnych chorób przewlekłych.  

Niezbędna badania medyczne dla potencjalnego biegacza 

Przed podjęciem decyzji o uprawnianiu biegów, należy przeprowadzić badania weryfikujące podstawowe wskaźniki biochemiczne. Przede wszystkim należy wykonać badanie poziomu białka c-reaktywnego CRP. Jest to wskaźnik pokazujący, czy w organizmie występują przewlekłe stany zapalne. Poziom CRP we krwi wrasta zarówno w przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych, jak również w wyniku chorób autoimmunologicznych, nowotworów i miażdżycy. W czasie biegania niezwykle ważna rolę odgrywają nerki, które podczas wysiłku fizycznego są bardziej obciążone. Prawidłowe działanie nerek można sprawdzić poprzez przeprowadzenie badania poziomu kreatyniny i mocznika we krwi. Dodatkowo warto dokonać weryfikacji poziomu cholesterolu. Zbyt duża jego ilość prowadzi do poważnych problemów naczyniowo-sercowych. Naturalną konsekwencją jest, że intensywny wysiłek fizyczny zmniejsza poziom elektrolitów w organizmie. Dlatego sprawdzić również stężenie sodu i potasu. Duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ma ponadto poziom witaminy D. Odpowiada ona za przyswajanie wapnia, co wpływa na utrzymanie właściwej gospodarki wapniowo-fosforanowej. W związku z tym należy wykonać badanie zawartości tej witaminy w organizmie. Do jednych z podstawowych badań laboratoryjnych dla biegaczy zalicza się także analizę moczu. Pozwala ona ocenić ogólną kondycję organizmu i zweryfikować pracę nerek. Poszukując w internecie informacji o prawidłowych wynikach badań biegacza, warto sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych na stronie bet.pl, korzystając z ForBET kodu promocyjnego od Bet.pl.

Prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych orzekają o tym, że można rozpocząć uprawnianie biegów. Doświadczeni biegacze powinni pamiętać o wykonywaniu regularnych badań, które pozwolą im na uprawianie tego sportu bez obaw o własne zdrowie.

Podobne wpisy