|

Chroń kolana podczas biegania

Bieganie to wspaniała forma aktywności fizycznej, która może przynieść wiele korzyści dla zdrowia kolan, pod warunkiem stosowania odpowiedniej techniki wykonywania tego sportu. Bieganie bez bólu jest możliwe, jednak warto najpierw poznać i stosować metody ochrony stawów kolanowych. 

Kolana- najbardziej obciążone stawy w czasie joggingu

Bieganie to sport, który nie tylko wzmacnia mięśnie otaczające kolano, ale także, przy odpowiedniej technice biegowej, może przyczyniać się do leczenia urazów kolanowych. Pomimo licznych naukowych opinii, wciąż wiele osób uważa, że bieganie wpływa niekorzystnie na stawy kolanowe. Szczególnie podczas długich treningów na twardym podłożu. Prowadzone od kilku lat badania często podważają ten pogląd, sugerując, że bieganie może przynieść korzyści dla stawu kolanowego, jednak musi być ono wykonywane zgodnie ze specjalną techniką. Zdarza się, że biegacze narażają swoje kolana na nadmierne obciążenie i kontuzje, w wyniku których odczuwają ból. Lekarze ortopedzi traumatolodzy wyróżniają kilka schorzeń kolana. Wśród nich znajduje się, między innymi syndrom bólowy rzepki. Nazywany jest również kolanem biegacza. Syndrom charakteryzuje się bólem pod rzepką. Może nasilać się podczas uprawiania joggingu. Spowodowany jest nadmiernym naciąganiem więzadła w stawie kolanowym. Innym schorzeniem jest syndrom pasma biodrowo-piszczelowego. Najczęściej dotyka on biegaczy długodystansowych i objawia się bólem wzdłuż nogi, pojawiającym się pomiędzy miednicą, a kolanem. Specjaliści wymieniają także zapalenie ścięgna rzepki kolanowej i chorobę zwyrodnieniową tego stawu, jako konsekwencje nieprawidłowego biegania. Ten ostatni uraz objawia się nie tylko bólem, ale również obrzękiem i sztywnością kolana. 

Co zrobić, aby zmniejszyć ból kolana po bieganiu?

Wiele osób szuka sprawdzonego sposobu na to, aby zmniejszyć doskwierający ból kolan po intensywnym bieganiu. Dobry rozwiązaniem może być, na przykład zmniejszenie dystansu biegu. Takie działanie na pewno pomoże w ograniczeniu obciążenia stawów kolanowych. Warte polecenia jest również stosowanie zimnych okładów na obolałe kolana. Regularne ochładzanie tych części ciała łagodzi ból i stan zapalny oraz zmniejsza ewentualną opuchliznę. Ważne jest również wzmocnienie mięśni nóg, które w efekcie wspiera konstrukcję stawów kolanowych i poprawia technikę biegu. Polecane jest ponadto aplikowanie, dostępnych bez recepty w aptekach, specjalnych maści, działających przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. W większości przypadków, gdy biegaczowi doskwiera ból kolana, oprócz stosowania wspomnianych już technik jego łagodzenia, specjaliści zalecają po prostu okresowy odpoczynek. Przerwa w bieganiu korzystnie wpłynie na stan stawu kolanowego, przyspieszając jego regenerację. W czasie odpoczynku można sprawdzić wyniki rozgrywek piłkarskich, korzystając z ComeOn kod bonusowy z Meczyki.pl . Warto pamiętać, że dobrym sposobem ochrony kolan są także stabilizatory, przeznaczone do noszenia na tym stawie kostnym. Najczęściej wykonane są z elastycznego materiału, który zapewnia wsparcie bez ograniczania ruchów podczas joggingu. Produkty te doskonale odciążają stawy kolanowe. Warto jednak mieć na uwadze, że długo utrzymujący się ból kolana zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Podobne wpisy